25 березня 2025 року, на запрошення переяславських осередків організацій Народний Рух України і «Просвіта» у мистецькій галереї Переяславського центру культури та мистецтв відбулася презентація книги «Один із patres patriae» Михайла Ратушного. На заході виступила наша колега, учасниця Народного Руху України з перших днів його створення – доктор педагогічних наук, професорка кафедри української і зарубіжної літератури та методики навчання Університету Григорія Сковороди в Переяславі Ганна Токмань.
Михайло Ратушний – колишній політичний в’язень, якого було репресовано перед самою незалежністю України (провів 9 місяців у в’язниці), один із організаторів Народного руху України, а згодом тричі народний депутат України.
У презентованій книзі автор висвітлює важливі теми: шлях до незалежності, історію перших рухівців і останніх політв’язнів СРСР, місію українських націоналістів в Ічкерії, аспекти ідеології українського націоналізму, боротьбу УПА, прийняття Конституції та питання ядерного роззброєння України.
«Ця книга – мій дебют у письменстві. Вона є результатом особистої участі та причетності до новітньої історії України. Вона народжена з любові до людей, з якими доводилося жити, працювати, боротися, і з ненависті до тих, хто намагався і намагається знищити українців – фізично, морально, духовно. Коли сьогодні кремлівський покидьок заперечує існування українського народу, стверджуючи, що Україну придумав Ленін, думаю, не лише мене охоплює гнів. Щоб ця ненависть не перетворила нас на звірів, є лише одні ліки – любов і віра: у Творця, в наш народ і в себе», – зазначив Михайло Ратушний у ході презентації.
У ході свого виступу Ганна Леонідівна поділилася власними спогадами про події, описані у книзі, учасницею яких була особисто. Зокрема, вона згадала про установчі збори Київської Крайової організації в 1989 році в Київському Будинку кіно, а також про створення осередків Народного руху України та Товариства української мови у Бердянську, що підтверджує споконвічність і незмінність відданості Півдня України своїй державності.
Під час презентації Михайло Ратушний зробив особливий напис на книзі: «Пані Ганні Токмань в знак поваги і вдячності за нашу спільну працю во ім’я України».
Зустріч відзначалася теплою атмосферою, особливо серед перших рухівців. Присутні з пошанівком згадали покійного професора кафедри Миколу Корпанюка, який активно сприяв створенню осередку Руху в Переяславі.
Презентація книги стала важливою подією, адже вона не лише нагадала про вагомий внесок Народного руху у становлення незалежності, а й засвідчила тяглість боротьби за Україну у різні історичні періоди.
Пресцентр кафедри української і зарубіжної літератури та методики навчання