Наукова робота кафедри української лінгвістики та методики навчання

Професорсько-викладацький склад кафедри української лінгвістики і методики навчання працює в руслі науково-дослідної загальної кафедральної теми «Актуальні проблеми мовознавства, лінгводидактики та інноваційні технології навчання у ЗВО» (Державний реєстраційний номер: 0121U111022 (керівник роботи – кандидат педагогічних наук, професор Олександр Потапенко).

Наукові пошуки НПП кафедри скеровані на виявлення сучасних тенденцій і проблем у сучасній лінгвістиці та лінгводидактиці; розробку нових методик викладання української мови з використанням інноваційних технологій; аналіз ефективності різних підходів до навчання української мови та вплив їх на освітній процес; вивчення впливу інноваційних технологій на мовно-мовленнєву компетентність та комунікативні навички здобувачів освіти; порівняльний аналіз різних підходів до навчання мови з огляду на їхню ефективність і придатність до впровадження в освітній процес; розробку рекомендацій для впровадження інноваційних методик навчання мови у навчальні програми тощо. Результати досліджень НПП публікують у наукових статтях, навчальних і навчально-методичних посібниках, одноосібних і колективних монографіях, презентують на наукових семінарах, тренінгах, вебінарах, конференціях усеукраїнського та міжнародного рівнів.

Кафедра співпрацює зі структурними підрозділами Національної академії наук України (Інститутом української мови НАН України) та Національної академії педагогічних наук України (Інститутом педагогіки, відділ навчання української мови і літератури; Інститутом педагогічної освіти і освіти дорослих), закладами вищої освіти України (Київським столичним університетом імені Бориса Грінченка, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Сумським державним педагогічним університетом імені А. С. Макаренка, Житомирським державним університетом імені Івана Франка, Херсонським державним університетом, Південноукраїнським національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського, Міжнародним економіко-гуманітарним університетом імені академіка Степана Дем’янчука, Криворізьким державним педагогічним університетом й ін.).

Члени кафедри є головними редакторами збірника наукових праць «Теоретична і дидактичні філологія» (серія «Педагогіка» – Олена Кулик, «Філологія» – Тетяна Левченко»), зареєстрованого як наукове фахове видання категорії «Б». У збірнику публікують наукові статті з актуальних питань сучасної лінгвістики й лінгводидактики, зокрема, що стосуються методології викладання мов, аналізу сучасних підходів та застосування їх в освітньому процесі, інноваційних технологій у навчанні мов, використання інтерактивних методик та вебресурсів у навчанні й викладанні, лінгводидактичних аспектів навчання української мови як іноземної, психолінгвістичних аспектів навчання мови, розвитку ключових та предметної компетентностей учнів, мовної культури в освітньому просторі, сучасних підходів до оцінювання очікуваних результатів навчання учнів, мовної освіти як складника частина загальної освіти, адаптації програм та методик до вимог сучасності, міжкультурної комунікація в освітньому процесі тощо.

Науково-педагогічні працівники кафедри (Олена Кулик, Тетяна Левченко, Олександр Потапенко, Лариса Кардаш, Наталія Юрійчук, Тетяна Шинкар, Тетяна Чубань, Людмила Довбня, Тамара Товкайло, Людмила Савенко) публікують статті в журналах і збірниках наукових праць, що індексуються БД Scopus / WoS або входять до переліку фахових видань України. За статистикою у 2022-2023 рр. вийшло друком 10 англомовних статей в БД Scopus або WoS (Олени Кулик, Тетяни Левченко, Лариси Кардаш, Тетяни Шинкар); у 2022 р. – 12 статей, у 2023 р. – 10 статей. Також видано низку одноосібних і колективних монографій (Олени Кулик «Мовленнєвий розвиток учнів основної школи в процесі вивчення словотвірної системи української мови», Київ, 2019; «Значущість soft skills для якісної підготовки майбутніх педагогів в умовах досягнення Україною Цілей сталого розвитку». Education for Achieving Sustainable Development Katowice, Poland, 2020.; Тетяни Левченко «Субстандартна лексика в сучасних українських медіа», Переяслав, 2021; «Новітні стилістичні перетворення приказок у заголовках українських газет». Лексика українських масмедіа, Переяслав, 2019; «Використання прецедентних текстів у заголовках українських газет на початку ХХІ ст». Лексика українських масмедіа, Переяслав, 2019; Олександра Потапенка «Лінгвокультурологія: духовні константи культури», Корсунь-Шевченківський, 2021; «Лінгвокультурологія: таємниці гармонії цілісного всесвіту», Корсунь-Шевченківський, 2023) та науково-методичних посібників (Олени Кулик «Методологія й організація фахових досліджень та академічна доброчесність», 2022; Тетяни Левченко «Вступ до мовознавства», 2023; Людмили Довбні, Тамари Товкайло ««Історія українського мовознавства в іменах», 2019; «Методичні рекомендації до написання, оформлення та захисту магістерських робіт для здобувачів спеціальності 014 Середня освіта (Українська мова і література) денної, дуальної та заочної форм навчання», 2023 й ін.).

Колектив кафедри щорічно організовує низку наукових заходів всеукраїнського та міжнародного рівнів, а також долучається до науково-практичних конференцій інших закладів вищої освіти. Так, один раз на два роки проводиться Міжнародна науково-практична конференція «Теоретична і дидактична філологія: надбання, проблеми, перспективи розвитку». 2023 року започатковано Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Слово вчителя (на пошанування Людмили Кожуховської), до якої долучаються науково-педагогічні працівники нашого університету та інших українських закладів вищої освіти, а також студенти, аспіранти. молоді науковці.

Науково-педагогічні працівники кафедри української лінгвістики і методики навчання у 2023 році разом із колегами з факультету української філології, культури і мистецтва Київського столичного університету імені Бориса Грінченка стали співорганізаторами VІІІ Всеукраїнської науково-практичної онлайн-конференції студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених «Актуальні проблеми літературознавства і мовознавства».

До наукової роботи активно долучаються і здобувачі вищої освіти. Так, у 2023 році понад 20 студентів спеціальності 014 Середня освіта (Українська мова і література) взяли участь у засіданні наукового товариства «Modus» в КНУ імені Тараса Шевченка, пройшли тренінг «Методологія магістерського дослідження: кількісні, якісні, компаративні моделі, case study та написання розділу кваліфікаційної роботи». У березні 2024 року понад 20 здобувачів освіти з різних факультетів Університету взяли участь у І етапі ХХІV Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика, а переможці взяли участь у ІV етапі цього конкурсу (Ангеліна Лопушан, Діана Ільницька, Ганна Поповичук).

Понад 10 здобувачів освіти спеціальності 014 Середня освіта (Українська мова і література) взяли участь у роботі VІІІ Всеукраїнської науково-практичної онлайн-конференції студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених «Актуальні проблеми літературознавства і мовознавства», яку проводив у листопаді 2023 р. Київський університет імені Бориса Грінченка.

У рамках проєкту «Зміцнення потенціалу педагогічних вищих навчальних закладів України» / Strengthening the capacities of pedagogical higher education institutions in Ukraine (у межах співпраці Університету Григорія Сковороди в Переяславі та Університету імені Т. Г. Масарика (м. Брно, Чехія) завідувач кафедри Олена Кулик та НПП Лариса Кардаш, Людмила Савенко з 4 жовтня до 22 листопада 2023 року взяли участь в онлайновому курсі «Тенденції педагогічної освіти (нові підходи, інтернаціоналізація)» / «Trends in teacher education (new approches, internationalisation and academic writing)».

Науково і професійно зростають викладачі кафедри й під час стажування, зокрема й міжнародного (Олена Кулик, Лариса Кардаш –«Інноваційні технології в освіті» досвід Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Катовіце, Польща, 2020 р., Тетяна Левченко – «Ukrainian language and methods of teaching in Estonia: theory and practice» Таллінн, Естонія, 2022 р.).

Науково-педагогічні працівники кафедри входять до складу постійно діючих спеціалізованих вчених рад (Олена Кулик – Д 27.053.03 Університету Григорія Сковороди в Переяславі (профіль ради: 13.00.01 «Загальна педагогіка та історія педагогіки», 13.00.04 «Теорія і методика професійної освіти» та Д 26.133.05 в Київському університеті імені Бориса Грінченка (профіль ради: 13.00.02 «Теорія та методика навчання (українська мова)»), працюють у складі разових спеціалізованих вчених рад (Олена Кулик – в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка; Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка, Університеті Григорія Сковороди в Переяславі; Тетяна Левченко – Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка, Дрогобицькому національному педагогічному університеті імені Івана Франка), беруть участь в атестації здобувачів вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти вітчизняних ЗВО як опоненти дисертацій.

Доктор філологічних наук, професор Тетяна Левченко представляє Університет Григорія Сковороди в Переяславі в колегії Національної комісії зі стандартів державної мови, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри Олена Кулик – в Еспертній комісії з української мови з проведення експертизи грифування навчальної літератури та навчальних програм, прийняття рішень щодо рекомендацій для використання їх в освітньому процесі та еспертних комісій Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти з проведення акредитацій освітніх програм зі спеціальностей 014 Середня освіта (за предметними спеціалізаціями), 011 Освітні, педагогічні науки.

З 2020 до 2023 року викладачі кафедри отримали понад 30 свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір (Олена Кулик, Олександр Потапенко, Лариса Кардаш, Тетяна Чубань, Тетяна Левченко, Наталія Юрійчук, Тетяна Шинкар).

Наукові пошуки колективу кафедри української лінгвістики і методики навчання тривають, здійснюються згідно з планом науково-дослідної роботи кафедри та відповідно до загальної кафедральної теми «Актуальні проблеми мовознавства, лінгводидактики та інноваційні технології навчання у ЗВО».